Įžvalgos

Darbas pagal ES projektus. Ar privaloma mokėti atostoginius nei kitas išmokas?

2021-03-26

Šiais laikais Europos Sąjungos finansavimas nėra retenybė, priešingai – tai jau yra tapę kone kasdienine duona. Tad keista, kad ES finansuojami projektai vis dar kelia diskusinius klausimus, pavyzdžiui: žmogaus įdarbinimas tam tikrame ES projekte – tai yra sudarius darbo sutartį ir nurodžius valandinį atlygį už darbą – yra traktuojamas tik tiesiogiai, kone pažodžiui, bet ne pagal Lietuvoje taikomas darbo teisės nuostatas.

Deja, bet vis dar pasitaikantis požiūris ES finansuojamų projektų atžvilgiu yra toks: jei pagal ES finansavimo sutartį yra numatytas valandinis įkainis už darbą, tarkim, projektų vadovui, tai skirti lėšas tiesiogiai su darbu nesusijusioms išmokoms, tokioms kaip projektų vadovo atostoginiai ir (ar) kompensacija už nepanaudotas atostogas būtų kriminalas –tikras ES lėšų švaistymas. Daroma pažodinė prielaida:

DARBAS ≠ ATOSTOGOS, KOMPENSACIJA UŽ NEPANAUDOTAS ATOSTOGAS

Tam, kad rastume atsakymą į šį jautrų klausimą, reikia pasigilinti į darbo teisę.

Kai tarp darbdavio ir darbuotojo yra sudaroma DARBO SUTARTIS, jai taikomos LR Darbo kodekso (DK) nuostatos nepriklausomai nuo to, kokios rūšies darbo sutartis sudaroma.

DK VI skyriaus Penktojo skirsnio Projektinio darbo sutartis 89-92 straipsniuose yra reglamentuota projektinio darbo sutarties sąvoka, turinys ir kiti dalykai.

Dėl darbo ES finansuojamame projekte teikėme paklausimą ir Valstybinei darbo inspekcijai (VDI):

Ar galima nemokėti atostoginių ir (ar) kompensacijos už nepanaudotas atostogas kai sudaroma projektinio darbo sutartis, kuri yra finansuojama TIK iš ES projekto lėšų?
VDI atsakymas buvo labai konkretus: sudarant bet kokio pobūdžio darbo sutartį, tiek atostogos, tiek kompensacija už nepanaudotas atostogas yra imperatyvūs pagal DK nuostatas.

Galima neabejoti, kad DARBO TEISĖ yra viršesnė nei paraidinis žodžio darbas suvokimas.

 

Prieduose:

2021 02 06 UAB Raimda auditas teiktas paklausimas VDI.
2021 03 01 gautas atsakymas iš VDI.